ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ 0-2: Απέφυγε τις κακοτοπιές (βίντεο)

Νίκος Παππάς02 Φεβρουαρίου 2022

Το σημερινό πρόγραμμα της εμβόλιμης 21ης αγωνιστικής της Super League ολοκληρώθηκε με την αναμέτρηση Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με 2-0 στο γήπεδο της Ριζούπολης. Το αποτέλεσμα επαναφέρει τον Δικέφαλο σε απόσταση εννιά βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, αλλά και στο +5 από την τρίτη ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ άπλωνε χωρίς πρόβλημα το παιχνίδι του και αφού έχασε καλές ευκαιρίες, βρήκε δίχτυα με το πλασέ του Μουργκ από το ύψος του πέναλτι στο 31'.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" του Τζανλούκα Φέστα, που επανέκαμψε στο ελληνικό πρωτάθλημα, αποτέλεσε πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα τη φάση του 81', όταν ο Τσιλούλης έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Ο επίλογος γράφτηκε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κούρτιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στα τελευταία λεπτά έκανε το ντεμπούτο του ο Σοάρες.

Ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) "κιτρίνισε" τους Φατιόν, Λισγάρα, Κάστρο, Άκπομ και Ίνγκασον.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Γιακιμόφσκι, Τουτουαρίμα (87' Πάρα), Φατιόν, Κάστρο, Μπαξεβανίδης (71' Παπαγεωργίου), Παμλίδης (72' Μαρτίνες), Γιαννιώτας (58' Τσιλούλης), Σίγκνεβιτς (58' Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Τσιγγάρας (94' Σοάρες), Βιεϊρίνια (64' Τέιλορ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (72' Σβαμπ), Άκπομ (72' Τσόλακ).

Το πανόραμα της 21ης αγωνιστικής:

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

(2', 35' Ριέρα)

ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 3-2

(25' Σελίμοβιτς, 85' Φελίπε, 95' Τσιλιανίδης - 18' αυτ. Μεγιάδο, 42' Παλάσιος)

Ολυμπιακός - Παναιτωλικός 3-1

(1' Βαλμπουενά, 4', 73' Ροντρίγκες - 28' Μόρσεϊ)

19:30 Ατρόμητος - ΟΦΗ

Δείτε τις βαθμολογίες της Super League και όλων των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων στην ενότητα "Στοίχημα" του makthes.gr