Αγγλία - Σκωτία 0-0: Δίκαιο "Χ" στο Γουέμπλεϊ (βίντεο)

Οι Σκωτσέζοι ήταν υποδειγματικοί στην άμυνα, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους που δεν κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους

18/06/2021 23:52

Χωρίς νικητή έληξε το βρετανικό ντέρμπι ανάμεσα στην Αγγλία και την Σκωτία (0-0), με τους φιλοξενούμενους στο Γουέμπλεϊ να κάνουν ένα πολύ καλό αμυντικό παιχνίδι, μπλοκάροντας επιθετικά τους γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

Η ισοπαλία αυτή έβαλε "φωτιά" στον Δ' όμιλο, καθώς Τσεχία και Αγγλία, που κοντράρονται στην επόμενη αγωνιστική, έχουν από τέσσερις βαθμούς και οι Κροατία, Σκωτία από έναν.

Πάντως, έγινε ένα ιστορικό παιχνίδι στο Γουέμπλεϊ, καθώς ήταν το 100ο επίσημο μεταξύ των δύο άσπονδων ποδοσφαιρικών εχθρών, που συνιστά επίσης και την πρώτη τους αναμέτρηση σε μεγάλη διοργάνωση, μετά το 2-0 των "τριών λιονταριών" στο παλιό Γουέμπλεϊ για τη φάση των ομίλων του EURO του 1996.

Στον αγωνιστικό τομέα, τα "τρία λιοντάρια" απείλησαν τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, με το σουτ του Ράις στο 8', το δοκάρι του Στόουνς στο 12' και τη μεγάλη ευκαιρία του Μάουντ στο επόμενο λεπτό, που αστόχησε μόνος του στο μισό μέτρο.

Από την πλευρά τους, οι Σκωτσέζοι έφτασαν κοντά στο 0-1 στο 30', όταν ο Ο' Ντόνελ έκανε το σουτ και έδιωξε δύσκολα ο Πίκφορντ, ενώ είχε προηγηθεί και το πλασέ του Άνταμς στο 3ο λεπτό μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Άγγλοι πίεσαν και είχαν μία καλή στιγμή με τον Τζέιμς στο 55', ενώ ο τελευταίος έδιωξε και το σουτ στην κίνηση του Ντάικς στο 62'. Ο Άνταμς ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο 0-1 στο 78' , ενώ στο επόμενο λεπτό οι Άγγλοι ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Στέρλινγκ, ωστόσο, ο Λαόθ έδειξε "παίζετε".

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Σο, Ράις, Στόουνς, Κέιν (74' Ράσφορντ), Στέρλινγκ, Φίλιπς, Μινγκς, Μάουντ, Φόντεν (63' Γκρίλις), Τζέιμς.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Ο' Ντόνελ, Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ, ΜακΓκιν, ΜακΓκρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς (86' Νίσμπετ), Γκίλμουρ (76' Άρμστρονγκ).