Αγγλία: Το... VAR έκρινε το ντέρμπι-θρίλερ μεταξύ Έβερτον και Λίβερπουλ (βίντεο)

Οι δύο ομάδες ήλθαν ισόπαλες με 2-2, ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις

17/10/2020 16:52

Απ' όλα είχε το ντέρμπι του Μέρσισαϊντ, εκτός από νικητή. Έβερτον και Λίβερπουλ ήλθαν ισόπαλες με 2-2 στο "Γκούντισον Παρκ", με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν το VAR να τους ακυρώνει γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε δύο φορές με τα σουτ των Μανέ (3') και Σαλάχ (72'), ισοφαρίστηκε με ισάριθμες κεφαλιές των Κιν (19') και Κάλβερτ-Λιούιν (81') και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέντερσον σκόραρε, αλλά με χρήση VAR υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Μανέ στην αρχή της φάσης.

Ενδιάμεσα είχε αποβληθεί στο 90' για την Έβερτον ο Ριτσάρλισον, με τα "ζαχαρωτά" να έχουν δοκάρι με τον Κάλβερτ-Λιούιν όταν το σκορ ήταν ακόμη 1-1. Πάντως, ο διεθνής Άγγλος φορ πρόλαβε να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής της ομάδας του που σκοράρει και στα πρώτα πέντε ματς του πρωταθλήματος, μετά τον Τόμι Λότον τη σεζόν 1938-39.

Η Έβερτον παραμένει πρώτη με 13 βαθμούς και η Λίβερπουλ ακουλουθεί με 10, αλλά οι δύο ομάδες έχουν δύο ματς περισσότερα από την τρομερή Άστον Βίλα (9β.) και ένα από τους υπόλοιπους διώκτες τους στη βαθμολογία.