ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-2: Μπροστά ωραίος, πίσω μοιραίος (video)

Ο Δικέφαλος του Βορρά κυριάρχησε επί της Ένωσης στο ΟΑΚΑ σκοράροντας δις και χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τα αμυντικά του λάθη τον υποχρέωσαν να πετάξει δύο βαθμούς

29/09/2019 21:33

Νίκος Παππάς

Μεσοεπιθετικά ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε εμφάνιση πρωταθλητή στο ΟΑΚΑ, αλλά για τρίτο συνεχόμενο ματς δέχτηκε δύο γκολ και μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ, άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά του για το ριπίτ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα άφησε στον πάγκο τον Πασχαλάκη χρησιμοποιώντας τον Ζίβκοβιτς και χρησιμοποίησε τον Ροντρίγκο αντί του τιμωρημένου Μάτος, με τον Σφιντέρσκι δεύτερο φορ στη θέση του τραυματία Πέλκα. Τακτικά ο Πορτογάλος συνέτριψε τον Νίκο Κωστένογλου, αφενός αποφασίζοντας αυτήν τη φορά να «σφίξει» της γραμμές του και αφετέρου αξιοποιώντας τη στρατηγική που επέλεξε η ΑΕΚ, που πίεσε ψηλά και ήταν εκτεθειμένη στα μετόπισθεν.

Με συνεχόμενες κινήσεις των πλάγιων μεσοεπιθετικών αλλά και των δύο μέσων του άξονα στα όρια του οφσάιντ, ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» από τα άκρα εκθέτοντας Μπακάκη και Παουλίνιο. Αν μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις.

Μόλις στο 5’ ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ, όταν ο Σφιντέρσκι βγήκε στην πλάτη της άμυνας, ντρίμπλαρε και τον Μπάρκα, γύρισε στον Μπίσεσβαρ και το πλασέ του Ολλανδού αποκρούστηκε από τον Τσιγκρίνσκι. Στο 16’, όμως, έγινε το 0-1. Αυτήν τη φορά ήταν ο Λημνιός που «διέρρηξε» την τελευταία γραμμή άμυνας της ΑΕΚ μετά από μπαλιά του Βαρέλα, γύρισε στον Σφιντέρσκι κι αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ.

Το ματς θα μπορούσε να έχει τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 19’ ο Σφιντέρσκι σούταρε άουτ από πολύ καλή θέση, ενώ στο 22’ ο Μπακάκης έκανε χέρι εντός περιοχής, το πέναλτι υποδείχθηκε δύο λεπτά αργότερα με χρήση VAR και στο 25’ ο Μπίσεσβαρ αστόχησε από τα 11 μέτρα στέλνοντας τη μπάλα στο δεξιό κάθετο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ, που για ακόμη μία φορά προδόθηκε από την αντίδρασή του στα στημένα του αντιπάλου. Στο 54’ ο Λιβάγια εκτέλεσε φάουλ, ο Τσιγκρίνσκι πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ πήρε θάρρος και πίεσε ψηλά, αλλά το πλήρωσε ακριβά. Στο 58’ σχεδόν επαναλήφθηκε η φάση του πρώτου γκολ του ΠΑΟΚ, με τον Λημνιό να «σπάει» τη μπάλα από δεξιά και τον Σφιντέρσκι να σκοράρει ξανά για το 1-2. Πέντε λεπτά αργότερα λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να πληγωθεί ξανά από ένα στημένο, αλλά το γκολ του Μάνταλου ακυρώθηκε ως οφσάιντ με χρήση VAR.

Όμως, με τη συμπλήρωση 78 λεπτών ο Ντέλετιτς αξιοποίησε το γύρισμα του Μάνταλου και προ κενής εστίας ισοφάρισε σε 2-2, με τον ΠΑΟΚ να διαμαρτύρεται για φάουλ στον Αουγκούστο στο ξεκίνημα της φάσης. Κατόπιν ελέγχου από το VAR, όμως, το γκολ μέτρησε.

Στο 84’ ο Άκπομ νικήθηκε από τον Μπάρκα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ επενέβη ξανά σε τρομερή προσπάθεια του Άγγλου φορ.

Ο Ελβετός διαιτητής Στέφαν Κλόσνερ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βράνιες, Γαλανόπουλο, Γιαννούλη και Ζαμπά.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Παουλίνιο (46’ Ντέλετιτς), Λόπες, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (85’ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46’ Γιακουμάκης), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (77’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (88’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (54’ Άκπομ).