Έβαλε... χέρι στον τίτλο ο ΠΑΟΚ (videos)

Με γκολ του Βαρέλα και τον διαιτητή να μην καταλογίζει καθαρό πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, ο Δικέφαλος πέρασε με 1-0 από τη Λαμία

03/12/2018 21:02

Τη διαφορά στο φετινό πρωτάθλημα την κάνουν οι βαθμοί που κερδίζει ο ΠΑΟΚ όταν δεν έχει καλή απόδοση. Το έκανε και σήμερα στη Λαμία επικρατώντας με 1-0, αν και αυτή τη φορά χρειάστηκε χείρα βοηθείας από τη διαιτησία.

Λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Λαμία πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και ο ΠΑΟΚ τα περίμενε όλα από τον Μπίσεσβαρ, σημειώθηκε η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα. Από δυνατό σουτ του Επστάιν, ο Βιεϊρίνια απέκρουσε με απλωμένο χέρι, με τον διαιτητή Τσαμούρη προς γενική έκπληξη να μην καταλογίζει το πέναλτι.

Η Λαμία συνέχισε να πιέζει, ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Αντέτζο στο 20’, με τον Τσαμούρη αυτή τη φορά να έχει δίκιο συνεχίζοντας το ματς και στο 23’ το κακό πλασέ του Πρίγιοβιτς δεν ενόχλησε τον Σαράνοφ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε φάουλ και ο Πασχαλάκης με τη βοήθεια του δοκαριού γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από το γκολ.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Πρώτος απείλησε ο ΠΑΟΚ στο 48’, με τον Σαράνοφ να εξουδετερώνει με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης επενέβη σωτήρια σε σουτ του Επστάιν.

Τελικά, τη λύση για τον ΠΑΟΚ έδωσε στο 55’ ο Βαρέλα, που μετά από εκτέλεση φάουλ έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η αριθμητική ισορροπία διαταράχθηκε στο 63’ με την αυστηρή αποβολή του Κάνιας, με αποτέλεσμα στο 65’ ο Λουτσέσκου να χρησιμοποιήσει τον Βέρνμπλουμ «θυσιάζοντας» τον Πρίγιοβιτς, κάτι που προκάλεσε τον εκνευρισμό του Σέρβου.

Η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια ήταν η αναμενόμενη. Ο ΠΑΟΚ αμύνθηκε, έκλεισε χώρους και αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις, χωρίς να δείξει διατεθειμένος για κάποιο ρίσκο. Στο 80’ ο Πασχαλάκης, που τελείωσε το ματς τραυματίας εξαιτίας χτυπήματος από τον Μπαράλες, που τιμωρήθηκε επιεικώς με κίτρινη, μπλόκαρε την κεφαλιά του φορ της Λαμίας και σε μία από τις κόντρα επιθέσεις του Δικέφαλου, ο Λημνιός βρέθηκε απέναντι στον Σαράνοφ, που επενέβη και κράτησε το 0-1, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Πλην της αποβολής του Κάνιας με δύο κίτρινες, ο Τσαμούρης έδειξε κάρτα και στους Μπαράλες και Βαρέλα.

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα (68’ Ρόμανιτς), Επστάιν (85’ Μαστούρ), Δημούτσος, Πλιάτσικας, Μπερτόγλιο, Μπλάζιτς (76’ Βάντερσον), Μπαράλες, Καραμάνος.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ (53’ Ουάρντα), Πέλκας (72’ Άκπομ), Λημνιός, Πρίγιοβιτς (65’ Βέρνμπλουμ).